Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Jak dołożyć dyski do macierzy

Zdarza się dość często, że wielkość danych rozwija się nam w dość szybkim tempie i musimy dołożyć kilka fizycznych dysków do naszej macierzy. Jesli macierz jest sprzed kilku lat możemy mieć problem aby trafić identyczne dyski, lub być może chcemy dołożyć innego typu dysków np. SSD, sprawdzających się zdecydowanie lepiej przy np. bazie danych.

 1. Przed zakupem pierwszych lub dodatkowych dysków do macierzy trzeba się zastanowić jaką chcemy stworzyć macierz i w jakiej konfiguracji. Również interfejs dysków w macierzy jest ważny SAS czy SATA. 
 2. Dyski mocujemy w specjalnych ramkach mocujących, które czasem są dostarczane w komplecie z dyskiem, a czasem trzeba je dokupić osobno. 
 3. Nowe dyski możemy spokojnie włożyć do macierzy i skonfigurować już z panelu administracyjnego macierzy. Dopiero wtedy zostaną zainicjowane i będą gotowe do użycia i dalszej konfiguracji.
 4. Jeśli macierz jest integralną częścią serwera (w obudowie serwera) konfigurujemy ją restartując serwer w trybie BIOSu lub częściowo w trybie graficznym z poziomu serwera. jeśli macierz jest osobnym elementem w szafie serwerowej to nowe dyski konfigurujemy w trybie graficznym w poziomu serwera, do którego macierz jest przypisana. obojętnie w jakim trybie będziemy konfigurowali macierz sprowadza się ona do kilku podobnych kroków.
  - zainicjowania dysków, - stworzenia typu macierzy RAID,
  - przypisania odpowiedniej ilości dysków do wybranego typu macierzy,
  - po zatwierdzeniu dyski same zaczną replikację danych z istniejących dysków lub jeśli są to nowe dyski, a nie dokładane do istniejących to przejdą w tryb gotowości do użycia.
 5. Konfiguracja macierzy w osobnym artykule.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.