Konwerter USB RS485 Modbus

Wiele urządzeń zwłaszcza przemysłowych posiada wiele protokołów komunikacyjnych, USB, karta sieciowa LAN, Wifi, czy Serial port. Bardzo często udostępniony jest protokół komunikacyjny Modbus, który pozwala w prosty sposób wysyłać i odbierać proste komendy do urządzenia. Do połączenia się z takim sprzętem np. z laptopa wymagany jest specjalny konwerter.

  1. Do połączenia laptopa z urządzeniem modbus (w tym przykładzie licznik energii elektrycznej) potrzebujemy kupić konwerter np. CN-USB-485 https://www.fif.com.pl/pl/liczniki-zuzycia-energii-elektrycznej/1072-konwerter-cn-usb-485.html W zakłądce pliki do pobrania należy pobrać plik instalacyjny dla sterownika.
  2. Instalacja sterownika trwa kilka sekund. Konwerter USB zostanie zainstalowany jako jeden z portów COM. Numer portu COM sprawdzimy w Menedżerze urządzeń w systemie operacyjnym.
  3. Konwerter jest sprzedawany bez okablowania, więc należy sobie podłączyć preferowanej długości kable w różnych kolorach.
  4. W przypadku protokołu Modbus bardzo ważna jest odpowiednie podłączenie kabli. Zwykle zaciski, styki oznaczane są symbolami A i B. Jeśli nie ma oznaczeń to musimy to sprawdzić w instrukcji urządzenia. Więc tak jak podłączymy w konwerterze tak musimy podłączać w urządzeniach. 
  5. Tak podłączane urządzenia możemy dowolnie konfigurować pamiętając aby w aplikacjach wybierać odpowiedni numer portu, w innym przypadku będzie komunikat o błędzie połączenia.

Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12