• Home
  • Serwery
  • Aktualizacja serwerów Dell narzędziem SUU Server Update Utility

Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Aktualizacja serwerów Dell narzędziem SUU Server Update Utility

Jest kilka metod aktualizacji firmware serwerów Dell. Jedną z podstawowych jest oczywiście iDRAC (Dell Remote Access Controller). Ja osobiście preferuję poza iDRAC metodę pobrania obrazu SUU Server Update Utility.

Jest to metoda o tyle przyjazna, ze większość aktualizacji robi się z poziomu systemu operacyjnego i na końcu tylko wymagany jest restart. Podczas gdy przy iDRAC mamy serwer, który nie pracuje (jest niedostępny na poziomie systemu operacyjnego). Poza tym obraz SUU jest to jeden plik często 16-17GB iso do zamontowania, który zawiera zbiór wielu serwerów Della. Pobieram go więc raz, wrzucam na dysk sieciowy i montuję na każdym serwerze Della po kolei. Mogę w ten sposób zaktualizować przy działającej serwerowni i wielu serwerach całość infrastruktury restartując jedynie serwery na końcu po aktualizacji w wygodnym dla mnie momencie.

  1. Aby pobrać narzędzie SUU ze strony della https://www.dell.com/pl-pl potrzebuję Serice Tag serwera. Sprawdzam więc na naklejce lub wpisuję w konsoli polecenie
    wmic bios get serialnumber
       
  2. W menu przechodzę do zakładki Pomoc, Strona wsparcia i zostaje przekierowany do strony dotyczącej produktu (po wpisaniu numeru service tag serwera) https://www.dell.com/support/home/pl-pl
  3. Pobrany plik ISO montuję jako napęd klikając na niego ppm i wybieracjąc Otwórz za pomocą Explorator Windows. Pojawi się okno z zawartością zamontowanego napędu. uruchamiam suulauncher.
  4. System chwilę startuje, zbierając w tym czasie informacje o podzespołach serwera.
  5. Jak widać repozytorium sterowników dla wielu serwerów jest bardzo duże. Jednak nas interesuje wykryty serwer deadlift PET340 (PowerEdge Tower 340). Widać wyraźnie jak wiele komponentów wymaga aktualizacji. Zaznaczam wszystko i klikam Upgrade. 
  6. Po potwierdzeniu narzędzie aktualizacji rozpoczyna pracę. Proces zajmuje trochę czasu (kilkanaście minut). Po skończonej aktualizacji dostajemy komunikat o wymaganym restarcie. Klikam ok i robię restart w wygodnym dla mnie momencie.
  7. Po skończonej aktualizacji można sprawdzić status. Jak widać część sterowników wymaga restartu. można też zajrzeć do loga z aktualizacji dla poszczególnego urządzenia. 
  8. Warto po restarcie uruchomić jeszcze raz narzędzie SUU i sprawdzić status aktualizacji i porównać wersję sterowników urządzeń.
    .

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.