Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

F&Home wykorzystanie kontaktronów jako zabezpieczenie temperatury

Jeśli mamy sytuację, że wynajmujemy pokoje i lokatorzy mogą sterować temperaturą, to bardzo często lokatorzy Ci nie liczą się z kosztami i zimą włączają temperaturę na maksymalną wartość i np. otwierają okno.

Latem włączają klimatyzacje i bez problemu otwierają okna wietrząc pomieszczenie. Możemy spokojnie zabezpieczyć instalacje aby otwierając okno wyłączał się jakiś obwód np. pieca czy klimatyzacji. W poniższym przykładzie pokażemy jak odciąć sterownik R1S1 do którego tu akurat podpięty jest piec, choć można to zrobić analogicznie odcinając sterownik do którego podłączona będzie klimatyzacja.

  1. Cztery kontaktrony są elektrycznie podłączone do sterownika S6. Musimy sprawdzić styki czy są normalnie otwarte czy zamknięte i tak ustawić w sterowniku, bądź zastosować negację NOT. Centralnym elementem będzie tu użycie klucza 805. Powoduje on, że przy spełnionym warunku zamkniętych okien (logiczna 1 z kontaktronów) sterownik R1S1 będzie działał i wykonywał podłączone na wejście klucza zadanie. W momencie otwarcia okna na kluczu pojawi sie logiczne 0 co spowoduje rozłączenie sterownika R1S1 i brak możliwości sterowania temperaturą. Jeśli okna będą zamknięte sterowanie temperaturą jest możliwe - w tym przypadku przycisk Temp suwakowy podłączony do wejścia + 844 komparatora temperatury.
  2. Na panelu umieszczamy tylko ikony otwarcia okien (wyjścia stanu z kontaktronów). Wyraźnie bedzie widać jak przy otwartym oknie ikona zaświeci się na zielono symbolizując otwarcie okna. Do tego ikona ogrzewanie jako stan włączenia/wyłączenia sterownika ogrzewania. Ikona Temperatura pokazująca tylko stan aktualnej temperatury (podłączona do wyjścia czujnika P1T1) oraz ikona Temperatura w trybie suwakowym służąca do ustawiania (zadawania) temperatury i podłączona do wejścia plus w komparatorze 844.
  3. Problemem okazało się sterowanie piecem przez odcinanie mu fazy zasilającej, ponieważ piec był dwu funkcyjny i rozłączenie sterownika powodowało odłączenie całego pieca - i ogrzewania i ciepłej wody. Rozwiązaniem okazało się podłączenie termostatu do sterownika R1S1 i odcinanie przewodu z termostatu do pieca.

 Wszystkie produkty z artykułu możesz kupić tu:

 Inteligentny budynek  Obudowy izolacyjne  Bezpieczniki, wyłączniki nadprądowe

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.