Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Propagacja DNS. Jak sprawdzić poprawność rozproszenia na serwerach?

Propagacja DNS to nic innego jak zmiana serwerów DNS i czas jaki jest potrzebny (zwykle do 72 godzin) aby wszystkie serwery światowe "rozsiały" tą informację między sobą.

 1. Głównym globalnym narzędziem do sprawdzania propagacji DNS jest DNS Checker pod tym adresem https://dnschecker.org/
 2. Dla przykładu weźmy np. stronę dystrybutora gazów technicznych agagaz.pl Widzimy, że strona jest utrzymywana na serwerach home.pl Dobrze tu widać, gdzie rozlokowane są serwery DNS na świecie.
 3. Załóżmy, że przenosimy domenę agagaz.pl do innego operatora, w tym przypadku dhosting.pl Musimy w ustawieniach podać nowe serwery i zmienić z home na dhosting. To oczywiście przykład, firm hostingowych i operatorów jest bardzo dużo. W tym konkretnym przykładzie zmiieniamy z dns.home.pl i dns2.home.pl na ns1.dhosting.pl i ns2.dhosting.pl i zatwierdzamy klikając zmień delegację.
 4. Jak widać sieć serwerów DNS jest mocno złożona i rozsiana na całym świecie, więc rozpropagowanie informacje o zmianie wpisów DNS musi potrwać. Jednak można na bieżąco śledzić proces odświeżając stronę DNS Checker i widać wyraźnie które serwery już przyjęły zmianę. 
 5. W tym przykładzie sprawdzany był rekord NS czyli adres serwera DNS, ale narzędziem DNS Checker można sprawdzać inne rekordy DNS takie jak:
  A – Adres IPv4
  AAAA – Adres IPv6
  MX – Adres serwera poczty
  NS – Adres serwera DNS
  CNAME – Alias do innego hosta
  PTR – Adres odwrotny
  TXT – pole tekstowe
 6. O rekordach DNS pełny artykuł niebawem ze szczegółowymi informacjami.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.