Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Internet mobilny na routerze konfiguracja portu WAN

Bardzo często zdarza się, że potrzebujemy skonfigurować jako dodatkowe, zapasowe łącze internetowe, lub główne, kiedy nie ma w pobliżu sensownego operatora, internet mobilny na routerze domowym czy firmowym.

 1. Więc podłączmy modem z włożona aktywna karta do portu WAN2 i rozpoczynamy konfigurację routera. Jeśli potrzebujemy jako dodatkowe to konfigurujemy, jak w poniższym przykładzie port WAN2 - do którego nic nie podłączamy! Ono zostaje puste - a w konfiguracji podajemy, że WAN2 to port USB. Często zdarza się, że port WAN2 jest współdzielony z LAN o oznaczeniu zwykle P1. Mając aktywna konfigurację (enabled) takiego portu WAN2 absolutnie nie możemy go wykorzystać jako portu do sieci LAN. To dość często spotykany błąd sieciowy, przez który internet nie chce działać, lub usługi sieciowe się zawieszają itd.
     
 2. Port WAN1 ustawiamy w pozycji Enable NO jeśli modem będzie naszym jedynym łączem. Jesli zapasowym, to pozostawiamy włączone Enable - YES. Możemy ustawić, że włączy się ono i będzie aktywne, kiedy zawiedzie (lub jego parametry spadna poniżej X) łącze podstawowe WAN1. Ustawiamy wtedy opcję w WAN2 Active on demandL WAN1 Fail lub zmienią sie parametry Upload czy Download. W kolejnym kroku ustawiamy WAN2 jako 3g USB Modem PPP i przechodzimy do szczegółów Details Page
     
 3. WAN2 ustawiamy w pozycji Enable i konfigurujemy według przykładu. Jeśłi wszystko przebiegnie poprawnie to po zatwierdzeniu Ok otrzymamy aktywne łącze w kolorze zielonym i przypisaną automatyczną adresacją od operatora.
     
 4. Prędkość i parametry łącza możemy sprawdzić na stronie https://www.speedtest.net/ Jeśli mamy aktywne łącze WAN1 to aby sprawdzić parametry łącza WAN2 musimy na chwile zdezaktywować łącze WAN1 opcja WAN1 Disable. Nie musimy się martwić konfiguracja łącza jest zapamiętana.
     
 5. Ciekawa instrukcja znajduje się też na stronie używanych przeze mnie routerów Draytek. Generalnie zasada i ustawienia są takie same dla wszystkich routerów innych producentów, więc przykład z tego artykułu jest uniwersalny.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.