Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Jak podłączyć komputer do kilku różnych sieci LAN?

Czasem może się zdarzyć sytuacja, że potrzeba mieć komputer / laptop w kilku oddzielnych sieciach LAN. Np. gdzieś w biurowcu, gdzie potrzeba dostępu do kilku podsieci, bo mamy jakiś jeden program zarządzający. Sytuacja może nie jest codziennością ale zdarza się, jak wszystko w IT.

Z pomocą może przyjść jakiś desktop (może być coś starego) ale czasem trzeba coś w małej obudowie, żeby gdzieś ukryć w małej szafce właśnie w miejscu styku sieci wifi. Tu z pomocą przychodzi np. Dell Optiplex 3080 ale w obudowie MFF Micro Form Factor. Jednostka ma wbudowany 1 x LAN + 1 x wifi czyli obecnie standard. Dell Optiplex 3080 MFF Dodatkowo dobrze jest dokupić jeszcze inną kartę wifi na usb obojętnie np. Logilink WLAN 802.11 ac Mini USB Adapter. Po wpięciu takiej karty mamy 1 x LAN i 2 x wifi.

  1. Podłączmy dodatkową kartę wifi do gniazda USB.
  2. W połączeniach sieciowych widać, że obie karty bezprzewodowe są aktywne i kabel Ethernet również został podłączony. Musimy więc podłączyć się do różnych sieci (w tym przykładzie wifi są w innych podsieciach). Wybieramy więc właściwą kartę Wi-Fi oraz Wi-Fi 2 i łączymy do odpowiednich sieci bezprzewodowych.
  3. Po wydaniu w konsoli polecenia ipconfig widać, że sieci są prawidłowo podłączone i mamy do wszystkich dostęp.
  4. Zastosowanie: Mamy przykładowo urządzenia w różnych podsieciach, czasem w różnych budynkach ale chcemu nimi zarządzać z jednego miejsca, obojętnie czy przez przeglądarkę, czy dedykowana aplikację. Tak skonfigurowany komputer ze spiętymi kilkoma sieciami pozwoli wykonać to zadanie zdalnie. Bo gdybym był lokalnie w danym miejscu to po prostu przekonfigurował bym kartę sieciowa dla właściwej podsieci. Jednak tu chodzi o zdalne zarządzanie różnymi urządzeniami. Sieć kablowa może być wpięta do głównego routera, który będzie spięty VPN z centralą skąd mogę teraz zarządzać innymi sieciami poprzez Wi-Fi na tym komputerze. Przykład: w budynku 1 znajduje się serwer inteligentnego domu w sieci X, w budynku 2 u naszego najemcy znajduje się monitoring lub system dostępu kart magnetycznych, w innej części budynku wydzielona dla klienta tylko sieć Wifi ale musi być odseparowana od centrali z VPN. Jeszcze był zdalny odczyt liczników z aplikacją desktopową. To rozwiązanie  pozwoli spiąć wszystko w całość.
  5. Oczywiście są inne metody, można się spiąć vlanami, można Access Pointy postawić w trybie klienta i też skonfigurować dostęp do komputera switchem. Jednak to rozwiązanie sprawdziło się w miejscu gdzie musiałem zdalnie zarządzać z jednego punktu kilkoma różnymi systemami w różnych sieciach.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.