Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Jak sprawdzić kto jest połączony przez VPN i jakim adresem IP globalnym i lokalnym?

Często zdarza się, że mamy w sieci użytkowników pracujących zdalnie np. z domu z poza sieci firmowej. Aby dostać się do firmowych zasobów i serwerów z zewnątrz muszą się połączyć przez VPN. 

Na routerze możemy sprawdzić listę takich użytkowników połączonych do sieci firmowej przez VPN.  Ale co zrobić jeśli chcielibyśmy połączyć się z taką osobą z poza sieci firmowej, która jest np. w domu? Oczywiście mówimy o sytuacji kiedy nie mamy wykupionego żadnego komercyjnego oprogramowania jak np. Teamviewer tylko korzystamy, jak na prawdziwych ludzi IT przystało z normalnego darmowego oprogramowania typu wbudowany pulpit zdalny RDP czy np. Tightvnc. Musimy na routerze odszukać lokalny adres IP który został użytkownikowi przydzielony i tylko po takim adresie możemy się połączyć przez RDP czy Tightvnc. Po globalnym adresie nie połączy,y się ponieważ jest to blokowane przez operatorów, a poza tym są to adresy dynamicznie przydzielane.

 1. Na przykładnie routera DrayTek Vigor 2925 osoby podłączone możemy sprawdzić w zakładce VPN and Remote Access oraz Remote Dial-in User. Na liście widzimy wszystkie konta VPN ale musimy zaznaczyć online aby widzieć tylko rzeczywiste konta podłączone do routera. Jednak jest to podstawowy widok ogólny i brakuje mu szczegółowych informacji.
   
 2. Szczegóły które nas interesują znajdują się w menu VPN and Remote Access i Connection Management. W tym widoku widać: z
  VPN - nazwa użytkownika
  Type - typ połączenia VPN
  Remote IP - globalny adres IP użytkownika zdalnego
  Virtual Network - adres IP w sieci lokalnej
  Tx - pakiety wysłane (Transmit)
  Rx - pakiety odebrane (Receive)
  Up Time - czas połączenia
  Drop - przycisk rozłączenia użytkownika
   
 3. Znając adres lokalny komputera możemy się z nim połączyć dowolna preferowaną przez nas metodą.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.