Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Moodle - wystawianie certyfikatów użytkownikom

Moodle jest świetnym narzędziem e-learningowym, pozwala w wieloraki sposób tworzyć kursy złożone z różnego rodzaju materiałów, odbywać testy sprawdzające, dyskutować na forum itd.

Dobrym pomysłem jest wystawienie certyfikatu ukończenia kursu. Każdy student będzie zadowolony z otrzymania takiego dokumentu. Obojętnie czy jest to wyższa uczelnia, która musi wystawić taki certyfikat czy bardziej hobbystyczna strona, dla której wystawianie certyfikatu to po prostu świetne zakończenie kursu.

Ten Tutorial możemy podzielić na kilka etapów ponieważ zagadnienie wystawiania certyfikatów jest dość złożone, choć wcale nie trudne:

  1. Pobranie i instalacja wtyczki mod_custom_certificate
  2. Konfiguracja treści i wyglądu certyfikatu
  3. Dodanie wtyczki do kursu i konfiguracja
  4. Automatyczna wysyłka certyfikatów lub pobieranie ręczne

Pobranie i instalacja wtyczki mod_custom_certificate

  1. Pobieramy wtyczkę Custom Certificate ZE STRONY
       
  2. Wtyczkę instalujemy tradycyjnie taj jak inne wtyczki. Administracja serwisu, zakładka Wtyczki i klikamy zainstaluj dodatki.
       
  3. Wybieramy plik który pobraliśmy i klikamy prześlij plik aby wtyczka została zainstalowana. W zakładce przegląd wtyczek sprawdzimy czy została zainstalowana.
       
  4. W zakładce przegląd wtyczek widzimy, że wtyczka Certyfikat niestandardowy jest zainstalowana więc możemy przejść do jej ustawień ogólnych. Zwykle zostawiamy ustawienia domyślne.
       
  5. Wtyczka jest zainstalowana więc możemy przejść do kolejnych kroków.

Konfiguracja treści i wyglądu certyfikatu

  1. Wygląd treści certyfikatu sprowadza się do kilku czynności. Musimy zdefiniować zdjęcie w tle oraz elementy na tym tle które będą sie generowały automatycznie np. Imię i Nazwisko kursanta, data, osoba prowadząca kurs i oczywiście nazwa kursu. Po dodaniu certyfikatu do kursu klikamy w jego ustawienia i przechodzimy do zakładki edytuj certyfikat niestandardowy aby wejść do konfiguracji wyglądu.
       
  2. Musimy zdefiniować nazwę certyfikatu, wymiary - zwykle A4 poziom lub pion. oraz elementy składowe czyli jak wspomniałem wyżej tło, imię nazwisko studenta, nazwę kursu, datę oraz imię i nazwisko prowadzącego. Oczywiście każdy z tych elementów możemy osobno edytować.
       
  3. Poza tłem wszystkie inne elementy to elementy tekstowe więc możemy zdefiniować czcionkę, wielkość, kolor itd. O ile kolor i rozmiar zmienić możemy bez problemu to typ czcionki pozostawiałem domyślny ponieważ przy zmianie gubiły się polskie litery.
       
  4. Po zdefiniowaniu wszystkich elementów musimy jeszcze kliknąć w Zmień pozycje elementów aby dopasować je do naszego zdjęcia w tle. Po ułożeniu wszystkiego klikamy Zapisz i zamknij. Możemy też taki układ użyć jako szablon dla innych certyfikatów.
       

Dodanie wtyczki do kursu i konfiguracja

  1. Wtyczkę musimy dodać do kursu jako jedną ze składowych kursu oraz dodać ograniczenia po spełnieniu których certyfikat będzie aktywny do pobrania i wygeneruje się. Wtyczkę dodajemy tak jak każdy inny element składowy kursu.
       
  2. Wchodzimy do kursu i dodajemy nowy temat np. Certyfikat ukończenia. Dodajemy do tej sekcji aktywność lub zasób o nazwie Certyfikat niestandardowy klikamy dodaj.
       
  3. Moduł certyfikatu został prawidłowo dodany do kursu. Jest ograniczony ponieważ dodane zostały do niego ograniczenia.
       
  4. Przechodzimy do ustawień modułu aby dodać ograniczenia ukończenia.
       
  5. Chcemy aby certyfikat był dostępny do pobrania po spełnieniu warunków: Rozwiązanie testu sprawdzającego (musi być oznaczone) co oznacza że student będzie miał dostępny certyfikat kiedy rozwiąże test i ta aktywność zostanie oznaczona, a żeby test został oznaczony jako wykonany to z kolei definiujemy w ustawieniach testu (jaki próg wymagamy do zaliczenia testu itd.)
       

Automatyczna wysyłka certyfikatów lub pobieranie ręczne

  1. Możemy zdefiniować automatyczna wysyłkę certyfikatów do osób prowadzących bądź studentów, bądź innych. Nauczyciel dostanie na adres email certyfikat i będzie wiedział że jego student przeszedł kurs i wygenerował certyfikat. Student również może dostać na maila certyfikat potwierdzający przejście kursu. Przechodzimy do zakładki Administracja serwisu, Serwer, Zaplanowane zadania. Odszukujemy Handles emailing certificates i aby od razu ręcznie wysłać certyfikaty klikamy Run Now. Warunkiem działania wtyczki jest poprawnie skonfigurowany serwer pocztowy SMTP w moodle.
       
  2. Możemy jeszcze zdefiniować automat który będzie to wysyłał ale wymaga on Crona który będzie takie zadanie uruchamiał, a to temat na inny tutorial. Tu zajmiemy się wysyłaniem masowym certyfikatów ale klikanym ręcznie.
       
  3. Po kliknięciu Run Now widzimy że serwer moodle wykonuje chwilę zadanie i po chwili kończy się ono komunikatem o wykonaniu czynności. Teraz wystarczy wejśc na skrzynkę pocztową i sprawdzić czy certyfikaty doszły. W skrzynce odbiorczej pojawił się certyfikat w formacie pdf jako załącznik czyli wszystko działa prawidłowo.
       
  4. Przykładowy certyfikat wygenerowany automatycznie w systemie moodle. 
       

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.