Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Instalacja systemu Windows 10 z pendriva

Instalacja systemu Windows 10 na czysto potrafi bardzo przyspieszyć i odświeżyć komputer. W wielu przypadkach zdarza się, że choć mamy Windows 10 to jednak był on otrzymany jako darmowy upgrade z Windowsa 7 lub 8. Jeśli natomiast kupiliśmy komputer / laptop z zainstalowanym Windowsem 10 to i tak będzie on zawierał masę niepotrzebnego oprogramowania dostarczanego przez producenta sprzętu, co również powoduje znaczne spowolnienie komputera. Możliwa jest też sytuacja, że mamy ciągle starszego Windowsa i po prostu kupiliśmy klucz licencyjny w celu zainstalowania go na komputerze. W każdym z tych przypadków najlepiej zainstalować sobie system jako czystą, nowa instalację. 

  1.  Aby rozpocząć instalacje z pendriva (lub gdybyśmy wypalili obraz systemu na płycie DVD to z napędu DVD) musimy najpierw zmienić sekwencje bootowania w biosie i wybrać pendrive jako pierwszy lub po prostu podczas startu komputera wcisnąć klawisz funkcyjny odpowiedni dla naszego komputera (zwykle F12 lub F2 lub Del)> Kiedy pojawi się menu wyboru urządzeń do wystartowania musimy wybrać w naszym przypadku Pendrive (USB Storage Device dla Legacy Boot) lub nowsza metoda czyli UEFI Boot: Sandosk, Partition 1 (jest to nazwa pendriva, który został wykryty). Jeśli tylko jest możliwość należy używać UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Legacy jest przestarzałą metodą bootowania. Kiedy już wybierzemy UEFI: SanDisk Partition 1 rozpocznie się start instalatora z naszego pendriva.
  2. Klikamy zainstaluj teraz. Pojawi się informacja o wpisanie klucza produktu i tu mamy kilka opcji, w zależności od tego jaką przeprowadzamy instalację (choć tak naprawdę w każdej instalacji możemy kliknąć Nie mam klucza produktu i podac go później). Jeśli instalujemy system ponownie, który już był aktywowany to nie musimy go wpisywać, ponieważ jesteśmy już zarejestrowani w bazie Microsoftu. tak, naprawdę tylko jeśli instalujemy nowy system, który kupiliśmy w slpepie to możemy (ale nie musimy) podać w tym miejscu klucz. Ja więc klikam Nie mam klucza produktu i zatwierdzam Dalej.
  3. Musimy tez wybrać wersje systemu, którą instalujemy. Windows 10 Home, czy Pro. reszta to wersje edukacyjna oraz wersje Home i Pro oraz Education bez środowiska graficznego :) Ja wybieram Windows 10 Pro i w kolejnym kroku akceptuje warunki licencji.
  4. Teraz koniecznie wybieramy Instalacja Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane). Tylko ta opcja pozwoli na instalację czystej i świeżej kopii systemu. Opcja wyżej jest tylko uaktualnieniem starej wersji z zachowaniem plików, a tego właśnie nie chcemy - w tym przypadku.
  5. Instalator rozpoczyna prace, w skład której wchodzą: kopiowanie plików na dysk, właściwa instalacja i konfiguracja (personalizacja) systemu w późniejszym etapie. Czas trwania instalacji zależy od prędkości naszego komputera ale przy obecnych standardach sprzętowych trwa od kilku do kilkunastu minut.
  6. W kolejnym kroku wybieramy język systemu oraz klawiaturę. Wybieramy też sposób dalszej konfiguracji systemu: zazwyczaj Konfiguruj do użytku osobistego (nawet jeśli jest to komputer w firmie).
  7. W kolejnym kroku instalator bardzo nachalnie próbuje wymusić na nas utworzenie konta Microsoft, jednak nie musimy tego robić aby zainstalować system. Wybieramy opcję Wybieramy więc Konto w trybie offline i kolejny raz potwierdzamy, że nie chcemy konta Microsoft klikając Nie na pytanie czy takie konto jednak utworzyć. Podajemy nazwę użytkownika i teraz uwaga możemy podać teraz hasło ale pojawią się kolejne trudności stwarzane przez Microsoft czyli trzy bezsensowne pytania, których nie możemy pominąć. Zalecam więc nie wpisywanie hasła (po prostu klikamy enter lub dalej) w polu hasło i hasło możemy utworzyć w ustawieniach użytkownika po instalacji systemu nie odpowiadając na żadne pytania. (Nie sądzę, ze będziemy pamiętali dokładnie co wpisaliśmy za kilka miesięcy bądź lat) Wybieramy więc opcję którą uważamy za słuszną (ja nie wpisuję tu hasła, tylko później po instalacji) i przechodzę dalej.
       
  8. W kilku poniższych krokach instalacji Microsoft zdecydowanie zaszalał, żeby nie napisać odleciał. Wszystkie poniższe opcje należy zdecydowanie wyłączyć aby nasz komputer nie dostał czkawki już na samym początku. Wszystkie te opcje w razie potrzeby można włączyć w ustawieniach personalizacji systemu, ale na pewno nie ma potrzeby mieć je wszystkie włączone już na starcie.
       
  9. Trwa finalizowanie instalacji, utworzenie konta użytkownika i pierwsze zalogowanie. I to w zasadzie już wszystko, nasz czysty, nowy i szybki system jest gotowy. Musimy pamiętać o dwóch rzeczach w zależności od tego jak instalowaliśmy system. jeśli nie utworzyliśmy hasła dla konta użytkownika, to teraz należy je utworzyć oraz jeśli nie wpisaliśmy klucza produktu to teraz należy go wpisać i aktywować.
  10. Po instalacji najlepiej od razu zacząć od zainstalowania niezbędnego oprogramowania czyli normalnej przeglądarki internetowej (Chrome, Brave), normalnego odtwarzacza multimedialnego (VLC, Foobar2000), przeglądarki i drukarki pdf (Sumatra pdf, Cute pdf), pakietu biurowego (Libre Office), archiwizatora plików (7-zip), grafika (IrfanView) itd...bardzo pomocna w takiej instalacji jest strona do instalowanie masowego programów (czyli wieli jednocześnie) https://ninite.com/

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.