Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Jak zaktualizować Windows 10 do najnowszej wersji - Upgrade systemu

Od kiedy w lipcu 2015 roku wyszedł Widows 10, Microsoft regularnie 2 razy do roku wypuszcza wiosenną i jesienna duża aktualizację zbiorczą podnoszącą wersję systemu. Każda taka duża aktualizacja to tak jakby od nowa instalowany w tle nowy system Windows 10 o często znacznie podniesionych możliwościach, funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Jest kilka metod aktualizacji systemu do najnowszej wersji:

  1. Możemy poczekać aż system zaktualizuje się sam (choć od niedawna Microsoft wyłącza taka możliwość i trzeba to kliknąć ręcznie - patrz punkt 2)
  2. Samemu kliknąć opcje Aktualizacja i zabezpieczenia - Sprawdź aktualizacje
  3. Zaktualizowanie systemu przez Asystenta aktualizacji ze strony internetowej Microsoft 

    https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

  4. Pobranie ze strony Microsoft (z tej samej co punkt wyżej) narzędzia aktualizacyjnego lub czystej instalacji Media Creation Tool (instalacja z pendriva lub cd)

Jeśli chcemy bezproblemowo i szybko (w sensie zaraz po ukazaniu się nowej wersji systemu) zaktualizować system to polecam metodę 3 - za pomocą asystenta aktualizacji, ponieważ często Microsoft pomimo, że nowy system jest już dostępny wypuszcza taką dużą aktualizację stopniowo poprzez Aktualizacje i zabezpieczenia z poziomu systemu Windows. Czyli nowa wersja może już być, ale system będzie pokazywał, że jest aktualny - dopóki nie przyjdzie jego kolej na dostanie upgradu.

Skupimy się więc na pokazaniu metody 3 - Jak zaktualizować system Windows 10 za pomocą Asystenta aktualizacji.

  1. Pobieramy ze strony microsoftu narzędzie Asystent aktualizacji klikając w opcję Zainstaluj teraz. Po pobraniu uruchamiamy Asystenta aktualizacji klikając na niego z uprawnieniami administratora. Prawy przycisk myszy -Uruchom jako  administrator.
  2. Rozpocznie się proces aktualizacji z asystentem, który krok po kroku będzie nas informował o postępach. W pierwszym kroku widzimy jaka jest zainstalowana wersja systemu (w tym przypadku 1809 - czyli wrześniowa 2018) oraz jaka jest dostępna (w naszym przykładzie 1903 - czyli marcowa 2019) Numer wersji w Microsoft to data zakończenia prac nad aktualizacją stąd na przykład aktualizacja 1903 jest wypuszczana dopiero w maju, choć jej numer wskazuje marzec 2019. W kolejnym kroku instalator sprawdza kompatybilność podzespołów (procesor, pamięć i miejsce na dysku) i jeśli wszystko jest ok to możemy przejść Dalej. Kolejne kroki są już automatyczne - pobierze się obraz systemu do instalacji i instalator zacznie pracę, co będzie widać w postępie instalacji 0-100%. Kiedy proces dojdzie do 100 procent instalator uruchomi ponownie komputer, automatycznie za 30 minut, lub ręcznie klikamy Uruchom ponownie teraz.
  3. Microsoft niedawno zmodernizował proces aktualizacji systemu i większość funkcji tego procesu przeniósł do czasu rzeczywistego podczas pracy komputera w tle, tak aby użytkownicy mogli normalnie pracować. Za to etap aktualizacji po restarcie komputera, kiedy nie możemy w niego korzystać, został zredukowany do minimum. Obecnie trwa kilka-kilkanaście minut, a nie jak kiedyś godziną lub ponad. Na tym etapie nic nie musimy robić aż do momentu kiedy pojawi się nasz znajomy ekran logowania. Logujemy się wtedy do komputera i jesteśmy już w nowej wersji Windowsa.
       
       
  4. I to już jest koniec aktualizacji Windows 10 do najnowszej wersji. Wersję systemu możemy sprawdzić wpisując w lupkę lub menu start polecenie winver - pokaże się nam aktualnie zainstalowana wersja systemu. 
       
  5. Po tym procesie nie musimy już nic robić ale kilka rzeczy można. Jeśli uznamy, że nasz system działa bezawaryjnie to możemy usunąć wcześniejszą wersje systemu (ponieważ zajmuje bardzo dużo miejsca na dysku 20-30GB). Normalnie Windows usuwa starą wersję po 30 dniach. Stara wersja jest trzymana ze względów bezpieczeństwa aby w przypadku problemów z nową można było wrócić do starej. Ale jeśli mamy mało miejsca na dysku i wszystko działa prawidłowo (ja usuwam stara wersję zwykle od razu) to narzędziem oczyszczanie dysku spokojnie możemy usunąć starą wersję. Uruchamiamy Cleanmgr jako administrator i zaznaczamy opcję Usuń poprzednie wersje systemu Windows.
    .

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.