Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Jak stworzyć obraz systemu Windows 10

Jak utworzyć obraz systemu Windows 10, który posłużyć nam może do nowej czystej instalacji? Załóżmy, że kupujemy komputer, laptop w sklepie komputerowym, internecie, markecie. Zwykle ma on zainstalowany system, od jakiegoś czasu wyłącznie Windows 10.

Niestety producenci komputerów wraz z systemem dostarczają zainstalowane własne, często niepotrzebne oprogramowanie (własne wersje rozwiązań systemowych, oprogramowania demowe itd.) Można zrobić refresh systemu bez zachowania danych, jednak doświadczenie podpowiada, ze i tak najlepszym rozwiązaniem jest czysta instalka z pendriva lub płyty. Tylko skąd wziąć system, jeśli nie dostajemy płyty, ani klucza z licencją w pudełku, naklejki na obudowie?

System dostarczony od producenta jest zwykle preinstalowany i wystarczy kilka kroków aby go skonfigurować - należy go aktywować i wtedy mamy już system przypisany do naszeog komputera z licencją Microsoft zapisaną w bazie Microsoftu. Nie potrzebujemy żadnych naklejek czy kopert z kluczem. Raz aktywowany system możemy przeinstalowywać w obrębie tego komputera na którym został aktywowany.

Załóżmy jednak, że chcemy sobie przeinstalować system na czysto - najlepiej użyć do tego pendriva.

  1. Pobieramy narzędzie Media Creation Tool ze strony Microsoft. https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
  2. Uruchamiamy pobrane narzędzie, akceptujemy licencję i wybieramy Utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD lub plik ISO) dla innego komputera.
  3. W pierwszej metodzie tradycyjnej można wybrać dysk flash USB o pojemności powyżej 4GB i po włożeniu dysku USB kliknąć dalej.
  4. W ostatnim kroku wybieramy rodzaj instalacji (jeśli zaznaczymy opcję użyj zalecanych opcji dla tego komputera) zostaną wybrane aktualne ustawienia, które mamy na zainstalowane na komputerze. Inne opcje do wyboru to system Windows 10 Pro, Home, Wersja 64 lub 32 bit lub obie. Najlepiej zostawić domyślne jesli robimy pendriva dla siebie. 
  5. Obserwujemy już tylko procentowy postęp i jeśli dojdzie do 100 procent to otrzymamy komunikat że pomyślnie utworzono dysk z obrazem.

Często zdarza się, że to narzędzie Microsoft nie radzi sobie z różnego typu pendrivami i po prostu kończy prace komunikatem o niepowodzeniu, o błędzie w tworzeniu nośnika. Jeśli zdarzy się taka sytuacja to absolutnie bez paniki. Utworzymy tego samego pendriva inna metodą prawie tak samo szybką, a przynajmniej bezawaryjną.

  1.  Tak samo uruchamiamy narzędzie Media Creation Tool jak poprzednio i dopiero w punkcie 3 wybieramy nie dysk USB tylko plik ISO i podajemy likalizację, w której plik zostanie utworzony. (dokumenty, pulpit, gdziekolwiek)
  2. Nośnik (czyli plik ISO) zostanie w chwilę przygotowany i po skończonej operacji pojawi się komunikat nagraj plik ISO na dysk DVD. Jeśli chcemy to nagrywamy, a jeśli nie to klikamy Zakończ i nasz plik będzie dostępny w lokalizacji która podaliśmy.
  3. Pobieramy małe narzędzie Rufus ze strony producenta z sekcji pobierz do utworzenia dysku bootowalnego z systemem. https://rufus.akeo.ie/
  4. Edycja
  5. Edycja
  6. Edycja
  7. Edycja
  8. Edycja

 

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.