Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Testowanie wielu dystrybucji Linuxa w przeglądarce online bez instalowania

Jeśli chcesz przetestować różne dystrybucje Linuxa (na dzień dzisiejszy 306!) w przeglądarce bez instalacji to rewelacyjną stroną do tego jest distrotest.net która zawiera emulator wirtualnych maszyn online.

 Strona jest bogata pod względem ilości dystrybucji oraz ich różnych wersji. Możemy np. uruchomić Ubuntu ale zobaczyć go w wersji najnowszej oraz wcześniejszych.

  1. Wchodzimy na stronę https://distrotest.net/ Znajdziemy tam ponad 300 dystrybucji Linuxa do przetestowania posortowanych alfabetycznie. Jest też lista Top systems, która raczej nie oddaje popularności dystrybucji, a jedynie tych testowanych. Wyszukujemy dystrybucję, która nas interesuje i wybieramy ją z listy. Później wybieramy wersję systemu do uruchomienia. W tym przypadku wybieram Debian 10.4.
  2. W szczegółowych informacjach przy każdej dystrybucji znajdują się dane do logowania (jeśli są wymagane) w systemie po uruchomieniu maszyny. Klikamy System start i może się zdarzyć, że będziemy musieli poczekać chwile w kolejce jeśli serwery są obciążone i wielu użytkowników chce w jednej chwili uruchomić system. Jednak na pewno wirtualna maszyna po chwili się uruchomi.
  3. Jak widać Debian uruchomił się prawidłowo i pojawiło się okno logowania. Gdyby system nie wystartował automatycznie, to musimy kliknąć w Open VNC-Viewer i zezwolić w przeglądarce na okna pop-up (ponieważ system uruchamia się w osobnym oknie).
  4. Podajemy więc hasło, które było w szczegółach maszyny czyli w tym przypadku DT4user i logujemy się do systemu. Po prawidłowym zalogowaniu widzimy domyślny pulpit Debiana, w tym przypadku Gnome.
  5. Dostajemy w pełni funkcjonalnego Linuxa, który możemy przetestować. System nie jest podłączony do sieci. Jeśli chcemy wyłączyć maszynę klikamy System stop.
  6. Distrotest jest świetnym narzędziem do zapoznania się z różnymi dystrybucjami, środowiskami graficznymi, poleceniami, w systemach Linux.

Autor: rc2

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.