Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Akeeba backup kopia bezpieczeństwa joomla 3

Akeeba backup to jeden z najważniejszych dodatków joomla do zainstalowania natychmiast po stworzeniu nowej strony. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa administratorowi serwisu. Joomla jako jeden z najpopularniejszych CMSów na świecie jest też celem potencjalnych włamań.

Dlatego poza aktualizacjami naszego cmsa, co jest sprawą podstawową, neleży też zawsze mieć zrobioną kopie zapasową strony. Akeeba backup jest genialnym dodatkiem - tworzy kopię całej witryny wraz z baza danych, treścią, motywem, dodatkami w jednym pliku jpa. Wystarczy raz na jakiś czas, czy po większych modyfikacjach treści robić sobie kopię, a stare można usuwać i mieć zawsze aktualną wersję backupu strony.

Mam nadzieję że nikomu nie przydarzy się sytuacja, w której będzie musiał użyć pliku kopii ale zawsze trzeba ją mieć zrobioną. To podstawa w bezpieczeństwie. Procedura odtwarzania po włamaniu na stronę nie jest bardzo skomplikowana, choć przyjemna też nie jest. Istnieje narzędzie również Akeeba o nazwie Kickstart i przy jego pomocy na czystym serwerze mając własnie nasz plik z kopią strony jpa kreator pomoże odzyskać stronę.

Zresztą ta metoda nie musi służyć do odzyskiwania strony po awarii czy włamaniu. Tą metodą spokojnie przeniesiemy istniejąca witrynę na nowy serwer lub z lokalnej maszyny np. ze środowiska xampp na serwer produkcyjny.

Instalacja dodatku Akeeba Backup w Joomla jest standardowa i nie przynosi żadnych problemów. A więc:

  1. Pobieramy dodatek Akeeba Backup https://www.akeebabackup.com/ 
  2. Dodatek instalujemy jak zawsze w Manage --> Install i wskazujemy nasz plik lub przeciągamy w pole drag and drop - zainstaluje się automatycznie i potwierdzi zielonym komunikatem sukces.
  3. Przechodzimy do zakładki komponentów Components --> Akeeba Backup i przy pierwszym użyciu możemy skorzystać z asystenta konfiguracji Configuration Wizard. Konfiguracja nie jest w ogóle skomplikowana, nic tu się nie ustawia, asystent sprawdza właściwie tylko parametry serwera, instalacji strony, sam sobie wszystko ustawia w środowisku, w którym się uruchomił.
  4. Testowanie środowiska trwa kilkadziesiąt sekund i kończy się zielonym komunikatem obwieszczającym powodzenie. Możemy w tym miejscu kliknąć Backup Now lub przejść do głównego okna Akeeba Backup i stamtąd wywołać kopię.
  5. Jeśli w poprzednim punkcie kliknęliśmy Backup Now to kopia już si tworzy, lecz to było tylko przy pierwszym uruchomieniu po instalacji. Normalnie musimy wejść do menu głównego dodatku Akeeba backup (Control Panel) i mamy tu dostępne opcje w oknie głównym: Default Backup Profile lub Backup Now, które wywołają ten sam skutek czyli rozpoczną Backup naszej strony. W trakcie tworzenia kopii nie można zamykać przeglądarki, należy poczekac aż kopia się wykona.
  6. Kiedy pierwszy backup mamy wykonany poprawnie możemy przejść do okna zarządzania kopiami. Albo opcją Managa Backups po skończonym tworzeniu kopii albo najlepiej w oknie głównym Akeeba (penelu sterownia) również użyć opcji Manage Backups.
  7. Zostaniemy przekierowani do okna zarządzania backupami, w którym są widoczne nasze kopie. Możemy je usuwać, jeśli są stare, pobierać, przywracać ale na pewno spać spokojnie, ponieważ baza naszej strony jest zabezpieczona. Jeśłi klikniemy w ikonkę "i" otworzy nam się okno z informacją o położeniu plików naszej kopii na serwerze, lokalizacji plików.
  8. O przywracaniu z kopii w innym artykule.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.