Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Instalacja Joomla 3.6.x na Home.pl

Obojętnie jakiego hostingu użyjemy (czy może lokalnie na xamppie), instalacja Joomla sprowadza się do kilku podstawowych kroków:

  • Pobrania najnowszego pakietu instalacyjnego Joomla i rozpakowanie go.
  • Wysłania plików na nasz serwer lub przekopiowania lokalnie do folderu xampp/htdocs)
  • Zainstalowania Joomla przez przeglądarkę internetową wypełniając formularze instalacyjne i podając tu nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy i hasło bazy danych plus inne informacje dotyczące tworzonej strony

Zainstalujmy więc Joomlę na popularnym hostingu home.pl, którego osobiście używam od lat.

  1. Pobieramy najnowsze pakiety instalacyjne ze strony: https://downloads.joomla.org/
  2.  Pobrany plik rozpakowujemy do jakiegoś folderu, abyśmy zaraz mogli wszystkie pliki wysłać na serwer.
  3. Uruchamiamy jakiegoś klienta FTP np. FileZilla i przenosimy rozpakowane pliki instalacyjne na serwer.
  4. Logujemy się na nasze konto w home.pl i tworzymy bazę danych używając w panelu głównym naszego serwera opcji Dodaj bazę SQL.
  5. Wprowadzamy hasło do bazy danych, lub korzystamy z generatora hasła - nazwa bazy utworzy się automatycznie. Wybieramy typ bazy MySql i zatwierdzamy Zapisz. Otrzymamy komunikat Pomyślnie utworzono bazę danych o nazwie xx.
  6. Teraz przechodzimy do właściwej instalacji Joomla. W pasku adresu przeglądarki wpisujemy naszą nazwę strony, domeny na której instalujemy stronę (należy pamiętać aby domena w konfiguracji wskazywała katalog, w którym znajduje się wgrana przez nas joomla). Wypełniamy kolejno:

    1. Nazwa witryny - podajemy nazwę tworzonej przez nas strony.
    2. Opis witryny - nie jest to obowiązkowe pole możemy je wypełnić później. Opis strony dla znacznika meta description wypełniamy później w panelu w ustawieniach globalnych strony.
    3. E-mail administratora - adres email administratora strony
    4. Nazwa administratora - to nazwa którą będziemy się logować do panelu - bardzo ważne aby nie zostawiać domyślnego admin tylko postarać się o bardziej skomplikowaną nazwę.
    5. Hasło administratora - hasło którym będziemy się logować do panelu administracyjnego (zaplecza). Koniecznie musi być złożone.
    6. Witryna wyłączona - Tak czy nie. Jeśli zostawimy domyślnie nie to od razu będzie się wyświetlać pusta domyślna treść strony. Jeśli ustawimy Nie - wyświetlany będzie komunikat domyślny o witrynie wyłączonej z powodu prac. To ustawienie można zawsze zmienić w ustawieniach globalnych strony po zalogowaniu do panelu. 
  7. Następnie klikamy dalej i przechodzimy do bardzo ważnej zakładki konfiguracja bazy danych.

    1. Typ bazy danych MySQLi - zostawiamy domyślnie MySQLi
    2. Nazwa serwera bazy danych - localhost
    3. Nazwa użytkownika - nazwa użytkownika bazy danych którą tworzyliśmy wcześniej w punkcie 5. Zwykle taka sama jak nazwa bazy danych.
    4. Hasło - wpisujemy hasło utworzonej wcześniej bazy danych w punkcie 5.
    5. Nazwa bazy danych - nazwa naszej bazy
    6. Przedrostek dla tabel bazy danych - zostawiamy wygenerowane przez system.
    7. Przetwarzanie starej bazy - Archiwizuj stare tabele lub usuń. Możemy zostawić domyślną wartość Archiwizuj. Jeśli jest to nasza pierwsza instalacja na czystej bazie to nie ma znaczenia ponieważ nie znajdują się żadne dane w bazie. Jeśli instalowalibyśmy joomlę ponownie na tej samej bazie to wtedy to pytanie by nas interesowało i moglibyśmy wybrać co zrobić z istniejącymi danymi.
  8. Klikamy dalej i przechodzimy do finalizacji ustawień.

    1. Załaduj przykładowe dane - wybieramy opcję czy nasza strona ma być pusta czy wypełniona przykładową treścią, którą możemy łatwo zmodyfikować do swoich potrzeb i nauczyć się w ten sposób obsługiwać Joomlę. Choć instalator podpowiada aby użyć opcji z treścią dla początkujących użytkowników, ja zwykle wybieram opcję bez danych - wydaje mi się że joomla jest na tyle intuicyjna, że można spokojnie nauczyć się samemu, a przykładowe dane wprowadzają też sporo zamieszania. Ale to tylko moja subiektywna opinia. Opcja bez danych jest również wymagana do utworzenia witryny wielojęzycznej.
    2. Wyślij konfigurację - wybieramy, czy plik z konfiguracją ma zostać wysłany na adres administratora, który podawaliśmy na początku instalacji
    3. Następnie sprawdzamy poprawność wprowadzonych danych podstawowych, konfiguracji bazy, wymagań serwera. Jeśli któreś z wymagań nie jest ok na zielono to nie wpadamy w panikę. Zwykle joomla i tak się zainstaluje, a zmienić możemy ustawienia później. Zwróćmy jednak uwagę, że większość poważnych hostingów spełnia bez zarzutu wymagania popularnych cmsów i zwykle instalują się one bez problemów. Na koniec klikamy Zainstaluj.
  9. Instalacja trwa kilkanaście sekund. W kolejnym oknie otrzymujemy komunikat Gratulacje udało Ci się zainstalować Joomla!

    1. Dodatkowy krok: Instaluj języki. - Jest to opcja doinstalowania pakietów językowych np. polskiego. Ja jednak zostawiam język domyślny angielski. 
    2. Usuń katalog installation - bardzo ważne aby po zakończonej instalacji kliknąć usuń - jest to wymagane ze względów bezpieczeństwa aby można było przejść dalej. 
    3. Teraz możemy wybrać czy chcemy się zalogować do panelu administracyjnego lub sprawdzić jak wygląda nasza domena po instalacji. Jak wygląda nasza pusta strona. Wybieramy Zaplecze i pojawia się okno logowania do panelu. Podajemy login i hasło ustalone na początku instalacji. Dostęp do panelu administracyjnego (zaplecza) otrzymujemy wpisując w pasku adresu przeglądarki http:/ /adresnaszejstrony/administrator 
  10. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie możemy się prawidłowo zalogować do panelu administracyjnego strony oraz sprawdzić jak wygląda nasza strona :)
  11. W osobnym artykule omówię pierwsze kroki z joomla

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.