Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

WHOIS - jak sprawdzić informację o domenie?

Protokół WHOIS pozwala poznać informację na temat właściciela domeny, daty rejestracji, wygaśnięcia oraz rejestratora, operatora domeny.

  1. Dobrym uniwersalnym narzędziem do sprawdzania domen jest polski serwis Domeny.pl z bazą WHOIS dostępną tutaj: https://domeny.pl/whois.html
  2. Podstawowym globalnym narzędziem do sprawdzania danych WHOIS jest serwis IANA pod tym adresem https://www.iana.org/whois Jednak nie zawsze znajdziemy tu informację o domenach krajowych.
  3. Narzędziem domen krajowych jest Krajowy Rejestr Domen NASK dostępny tutaj https://dns.pl/whois
  4. Możemy zatem przeanalizować wyniki zapytania dla słynnej domeny nk.pl Widać, że ma status Aktywna, że została utworzona w 2003 roku oraz, ze koniec okresu rozliczeniowego to 12.11.2021. Widać też, że abonentem domeny jest Onet.
  5. Dobre i dość szczegółowe narzędzie dla domen .eu to eurid.eu dostępny tu: https://whois.eurid.eu/en/
  6. Warto korzystać z różnych narzędzi WHOIS ponieważ często poszukujemy danych o różnych domenach (globalnych, krajowych, lokalnych itd.) Nie na każdym serwisie znajdziemy interesujące informację, a na niektórych będą wręcz zablokowane lub częściowe. Także jeśli potrzebujemy trochę pokopać i poznać więcej szczegółów o domenie to dobrze użyć kilku serwisów dla porównania.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.