Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Jak sprawdzić technologię strony internetowej?

Webmasterzy często sprawdzają w jakiej technologii jest zbudowana jakaś strona internetowa oraz jakie zawiera wtyczki, dodatki itd.. Również administratorzy mogą poszukiwać takich informacji pod kątem jaki został wykorzystany CMS lub jaki serwer www.

 1. Jednym z najbardziej popularnych narzędzi do badania technologii strony jest Wappalyzer dostępny pod adresem https://www.wappalyzer.com/ Zwykle chcemy się dowiedzieć czy strona jest statyczna, czy dynamiczna, czy jest wykonana w jakimś popularnym CMS (content management system) czyli Systemie Zarządzania Treścią np. Wordpress, Joomla. Innymi systemami, które możemy rozpoznać to technologia sklepu internetowego, platformy elearningowej Moodle, fora np. phpBB, jest tego cała masa. Internet obecnie to głównie strony oparte na jakimś typie CMSa, które posiadają panel do zarządzania stroną i aktualizacji jej treści.
 2. Najpierw dodajemy rozszerzenie Wappalyzer do przeglądarki np. Chrome. W prawym górnym rogu pojawi się ikona jeśli dodatek jest włączony.
 3. Teraz wystarczy tylko kliknąć w ikonkę Wappalyzera na żądanej stronie aby uzyskać informację. Narzędzia skanujące stronę potrafią dowiedzieć się o użytych technologiach prawie wszystkiego. Dowiemy się o zainstalowanych wtyczkach,  wszelkich dodatkach i rozszerzeniach użytych do budowy i utrzymania strony.
 4. Dowiemy się też wielu innych ciekawych rzeczy. Jaka baza danych została użyta, jaki serwer www, czy są zainstalowane statystyki google, jakieś narzędzia SEO, pluginy społecznościowe itd.
 5. Świetną alternatywą dla Wappalyzera jest rewelacyjne narzędzie z wielkimi możliwościami Built With pod adresem https://builtwith.com/ 
 6. Poza świetnymi możliwościami Wappalyzera tutaj wydaje mi się można znaleźć jeszcze więcej ciekawych informacji.
 7. Mamy w zasadzie podobne informacje jednak przedstawione w inny (ciekawy graficznie) i bardziej szczegółowy sposób. 
 8. Znajdziemy informację o serwerze webowym, certyfikacie SSL, systemie CMS, najróżniejszych dodatkach, pluginach, rozszerzeniach, google Analytics, społeczności itd.
   
 9. Zachęcam do odwiedzenia również tych zakładek, których nie ma własnie w Wappalyzerze , a są w Built With czyli Detailed Technology Profile (Szczegółowy widok użytych technologii),  Metadata Profile (Metadane - wymaga zalogowania), Relationship Profile (profile powiązane z domeną - może być ich więcej jeśli na serwerze stoi więcej stron na tym IP), Redirect Profile (przekierowania na inne domeny), aż w końcu Company Profile (profil firmy / organizacji). Tak jak widać danych o stronie z poziomu skanera domeny możemy dowiedzieć się naprawdę sporo.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.