Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Jak dostać się do strony www po wygaśnięciu domeny?

Zakładamy, że strona istnieje na hostingu / serwerze, ale z jakichś przyczyn domena wygasła, nie została opłacona, lub po prostu z niej zrezygnowaliśmy. Jeśli pliki zostały na serwerze to bez większych problemów wywołamy stronę w przeglądarce.

Jedyna, co musimy znać to adres serwera - na hostingu najlepiej nazwę, na własnym serwerze obojętnie, ale może być adres IP. Dostaniemy się tak czy tak. Ważne jest również czy strona znajduje się w jakimś podkatalogu czy w domyślnym głównym - zwykle public_html (choć nie zawsze). Więc jeśli stronę mamy w katalogu domyślnym to po wpisaniu adresu w formie nazwy lub IP serwera powinna się wyświetlić strona - mimo, ze nie ma do niej przypisanej już domeny. Jeśli stronę mamy w jakimś podkatalogu to niema problemu ponieważ analogicznie podajemy adres serwera i dodajemy nazwę podkatalogu,

  1. Na serwerze (w tym przypadku na hostingu zewnętrznym) odnajdujemy ścieżkę do strony (w tym przypadku CMS) Zwykle będzie to public_html i albo pliki będą tam bezpośrednio albo w podfolderze. W tym przypadku na serwerze jest więcej stron więc są zrobione foldery, które zawierają jakieś różne projekty. Upewniamy się w folderze, który nas interesuje - tutaj /ironbomb znajdują się pliki strony w tym główny index.php który służy do wywołania strony w przeglądarce.
  2. W przeglądarcce wpisujemy więc adres serwera (dostaniemy go od firmy hostingowej jeśli nie znamy) oraz folder do którego chcemy się dostać. Jeśli nie podamy folderu to po prostu wylistujemy  zawartość public_html (ta opcję można wyłączyć, żeby nie listowała folderów niepotrzebnie - ale to inny temat) Wpisujemy zatem adres_serwera/nazwa_folderu/ i pojawi się nam nasza strona.
  3. Jeśli mamy już dostęp do strony to warto też sprawdzić czy jest dostęp do panelu administracyjnego w przypadku CMS. Jeśli nie ukryliśmy panelu sobie tylko znanym linkiem (dla bezpieczeństwa) to adres panelu może wyglądać np. dla wordpress - adres_strony/wp-admin dla joomla adres_strony/administrator itd. W tym przypadku panel był ukryty za ciągiem znaków (ale jeśli jesteśmy adminem strony to przecież znamy adres logowania) więc wpisujemy analogicznie adres_serwera/nazwa_folderu/administrator/nasz_ciąg_znaków. Tak czy tak wszystko będzie zależeć w jaki sposób ukryliśmy panel. Więc to już pozostaje w wiedzy admina strony.
  4. Taka wiedza, może nie jest codziennością ale przydaje się przy problemach z domeną albo jeśli np. klient "zapomniał" opłacić lub stracił w jakiś sposób domenę to tym sposobem zalogujemy się do panelu administracyjnego - wykonamy kopię strony np. narzędziem akeeba backup i możemy taką stronę przenieść, przywrócić w innym miejscu lub innym adresem.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.