Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

XAMPP serwer - instalacja i uruchomienie

 Xampp jest darmowym oprogramowaniem które imituje środowisko serwerowe pod strony internetowe. Instaluje lokalnie serwer PHP Apache oraz serwer baz danych MySql. Jest to najpopularniejszy pakiet serwera WWW dla PHP.

 

 1. Pobieramy pakiet instalacyjny ze strony https://www.apachefriends.org/pl/index.html
 2. Uruchamiamy pobrany plik instalatora. 
 3. Potwierdzamy informacje instalatora i klikamy next i ok
 4. Zaczynamy instalację XAMPP - potwierdzamy Next i w następnym oknie wybieramy co chcemy zainstalować - można zostawić domyślnie i Next.
 5. Podajemy lokalizację instalacji - najlepiej zostawić domyślnie C:/xampp. W kolejnym oknie odznaczmy Learn more about Bitnami fo Xamppi klikamy Next 
 6. Rozpocznie się instalacja która potrwa chwilkę. Zapora systemu Windows zapyta o zgodę o odblokowanie dostępu dla Serwera Apache. Zezwalamy na dostęp. W ostatnim oknie pojawia się pytanie czy chcemy uruchomić Panel Kontrolny? Jesli chcemy to zaznaczamy checkbox na tak i Finish.
 7. Serwer Xampp jest już zainstalowany - teraz pora na jego uruchomienie. Wybieramy język (domyślnie English) i w oknie na pulpicie pojawi nam się uruchomiony panel kontrolny. Przy modułach Apache i MySQL klikamy Start aby je uruchomić. Możemy również zaznaczyć Service (wtedy te serwery będą startowały jako usługi systemowe - po włączeniu ich w usługach).
 8. Musimy odblokować zaporę dla uruchamianych usług. Uruchomione moduły podświetlą się na zielono oraz będą widoczne porty na których zostały uruchomione. 
 9. Serwer Xampp jest już uruchomiony i działa. Sprawdźmy zatem jego lokalizację na dysku twardym. Cały serwer znajduje się w lokalizacji domyślnie C://Xampp Tu znajdują się też pliki uruchamiające lub zatrzymujące serwer czyli xampp-start.exe i xampp-stop.exe. Jednak polecam panel kontrolny xampp-control.exe z którego możemy uruchamiać wybrane moduły. Zresztą jeśli używamy xamppa na co dzień to najlepiej raz ustawić moduły Apache i MySQL jako usługi systemowe zaznaczając opcję Services i wtedy nie musimy pamiętać o uruchamianiu powiewać Xampp będzie zawsze uruchomiony w tle.
 10. Pliki strony, obojętnie czy cms czy html będziemy wrzucać do folderów tworzonych w folderze C://xampp/htdocs W ten sposób możemy też wywoływać domyślnie dostępne w folderze htdocs strony np. panel kontrolny xamppa dashboard. localhost/dashboard
 11. W tak przygotowanym środowisku możemy rozpocząć pracę np zainstalować sobie Joomlę czy Wordpressa i tworzyć lokalnie stronę. Możemy też na bazie Xamppa i Joomli stworzyć lokalny intranet w firmie do czego serdecznie zachęcam. Wszystkie strony przygotowane w lokalnym xampp będziemy uruchamiać w przeglądarce wpisując http://localhost/nazwafolderu Np. jesli tworzymy stronę np. na wordpresie mojblog to tworzymy w lokalizacji c:/xampp/htdocs folder mojblog tam kopiujemy pliki strony (na początku instalacyjne np. wrdpress) i w przeglądarce wpisujemy http://localhost/mojblog wtedy uruchomi się instalator strony a później stworzona strona.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.