Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Drugi dysk twardy zamiast cd-romu, instalacja dysku w napędzie.

Napęd CD, DVD praktycznie jest już bardzo rzadko wykorzystywany w komputerach, wiele laptopów sprzedawanych jest już bez napędów CD. Sam nośnik płyt CD, DVD umiera, bo wszystko ściągamy, oglądamy, słuchamy z sieci internet. Jeśłi mamy komputer, laptop z napędem CD możemy użyć specjalnego adaptera za kilkanaście złotych, w którym zamontujemy dowolny dysk SATA HDD lub SSD. Może nam służyć jako dysk z drugim systemem operacyjnym lub po prostu jako magazyn danych.

  1. Kupujemy za kilkanaście złotych adapter dla dysku twardego 2,5" montowany w kieszeni cdrom. Za pomocą dostarczonych śrubek przykręcamy od spodu do adaptera dysk twardy.
  2. Z laptopa odkręcamy śrubkę, lub więcej trzymających, blokujących napęd cdrom. Jeśli napęd mocno siedzi w obudowie, i nie da się go pociągnąć, to można podważyć go delikatnie śrubokrętem, nożem, tak aby się cały wysunął z obudowy.
  3. pamiętajmy o przekręceniu z oryginalnego napędu blaszki na śrubkę, aby dało się przykręcić adapter do obudowy. Nie wszystkie napędy go mają, ale jeśli nasz ma to lepiej jest to zamocować, wtedy napęd będzie zablokowany w obudowie. Wsuwamy adapter do szczeliny napędu po cdromie do samego końca aby zaskoczyło gniazdo SATA i napęd wsunął się równo i poprawnie. Przykręcamy śrubkami i to w zasadzie tyle.
  4. Teraz możemy włączyć komputer. Teoretycznie system Windows/Linux powinien automatycznie wykryć, ale gdyby coś stało na przeszkodzie warto zajrzeć do aplikacji Zarządzania dyskami (W Windowsie) i sprawdzić jakie mamy dyski. Jeśli dysk został wykryty, a jednak nie pojawia się w eksploratorze to po prostu go sformatujmy. Oczywiście tylko jeśli nie mamy tam żadnych ważnych danych lub jeśli montujemy czysty dysk.
  5. Po chwili dysk będzie do użytku i można na nim pracować.
  6. .

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.