Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Kopia płyty dvd na komputerze do iso Deamon tools lite

Mając sporą kolekcję płyt DVD czy Blue Ray możemy zrobić sobie kopię jakiejś płyty w różnym celu. Jeśli mamy obraz ISO płyty na dysku możemy zrobić z nim naprawdę wszystko. Możemy taki obraz zamontować w wirtualnym napędzie i uruchomić jak w zwykłym napędzie.

W zależności od zawartości płyty system odtworzy ja w różny sposób, ale jeśli będzie to np. film to rozpocznie się jego odtwarzanie. Kopia przyda się ze względów praktycznych, żeby nie niszczyć oryginalnego nośnika, móc odtwarzać kopię na komputerze, albo odtwarzać np. filmy (bo nie tylko o kopii filmów mowa - choć akurat filmem posłużymy się w przykładzie).

  1. Ze strony https://www.disc-soft.com/pol pobieramy wersję darmową Daemon Tools Lite 10. Pobierze się plik instalatora sieciowego DTLiteinstaller.exe i musimy go uruchomić. Po uruchomieniu klikamy w Pobierz - spowoduje to pobranie wersji darmowej ale ograniczonej. Jednak podstawowe funkcje programu są w zupełności wystarczające. wybieramy opcje instalacji Licencja darmowa, a po chwili przycisk instaluj.
  2. Instalator zapyta po raz kolejny jaką wersję chcemy - więc klikamy ponownie Licencja darmowa i akceptujemy warunki licencji.
  3. Instalacja przebiega bardzo szybko i po chwili mamy gotowy program do działania. Klikamy uruchom i przy pierwszym uruchomieniu uruchomi się lista zaawansowanych funkcji w części płatnych. Spokojnie klikamy pomiń.
  4. Wreszcie możemy rozpocząć pracę z programem. Startujemy w menu głównym, które wygląda dość ładnie wizualnie, a w sumie to interesuje nas tylko dział Obrazy, w którym będzie katalog naszych zgranych płyt. Jest jeszcze opcja Napędy, choć darmowa licencja jest ograniczona, a spokojnie obraz iso jako wirtualny napęd zamontujemy już w systemie Windows bez dodatkowego oprogramowania. Przechodzimy do zakładki Edytor obrazów, gdzie pojawi się nam najważniejsza opcja Zrób obraz płyty. Wkładamy płytę DVD do napędu i czekamy chwilę, aż program ją wykryje. W polu zapisz jako podajemy ścieżkę pliku wynikowego (można zostawić domyślnie) i wybieramy jeszcze tylko opcję formatu pliku. Ja korzystam w tym przykładzie z popularnego formatu iso. Jeśli wszystko jest ustawione to klikamy start.
  5. W zależności od tego ile GB materiału jest do zgrania będziemy czekać krócej lub dłużej, jednak sam proces nie trwa więcej niż kilkanaście minut. W tym przykładzie proces zgrania płyty 6,78 B trwał 15 minut więc moim zdaniem jest to dobry czas. Zresztą prędkości odczytu płyty DVD nie da się przeskoczyć. Zgrany film trafia do katalogu obrazów dostępnego w menu po lewej stronie lub na stronie głównej.
  6. W naszej kolekcji obrazów będą znajdowały się pliki iso i teraz mamy dwie opcje zamontowania czyli ich uruchomienia w wirtualnym napędzie. Albo w programie Daemon Tools Lite klikamy na obraz i wybieramy montuj. Albo, czego ja używam osobiście - klikam na nazwę pliku i używam opcji otwórz za pomocą np. VLC media player bez montowania. Jeśli zaś chcielibyśmy zamontować w systemie to zrobimy to za pomocą otwórz w Eksploratorze plików, który zamontuje obraz iso jako napęd DVD. Także metod jest wiele, ważne że format iso jest na tyle popularny, że poradzi sobie z nim każdy system.
  7. Poprawność zgrania oczywiście sprawdzam i otwieram plik iso w VLC media Playerze. Jak widać obraz jest dokładną kopią jeden do jeden płyty. Odtwarza się menu główne filmu, wszystko działa. więc możemy zabrać się do oglądania. 
  8. Polecam robić sobie kopie płyt, mamy wtedy zabezpieczony oryginalny nośnik. Ja w ten sposób archiwizuje swoją kolekcję płyt z filmami.
       

Autor: rc2

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.