Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Jak zgrać płytę CD Audio do mp3 lub flac?

Załóżmy, że posiadamy spora kolekcję muzycznych płyt CD. Chcemy zrobić sobie ich kopie w formacie mp3 np. do telefonu, do odtwarzacza samochodowego itd. lub lepszej (bezstratnej) jakości w formacie FLAC.

Istnieje wiele metod i programów. Jednym z najlepszych jest CDex używany od lat, który zawiera w sobie wszystkie kodeki. Również Deamon Tools Lite sprawdzi się dobrze. Ale w tym artykule zajmiemy się CDex, bo jest to klasyka.

I Zgranie płyty muzycznej na komputer do mp3 lub FLAC

  1. Na potrzeby artykułu wybieram ze swoich zbiorów genialny album zespołu Rush - Test For Echo. Na jednym CD z plikami mp3 zmieszczę spokojnie kilka albumów muzycznych. Zaleta jest też to, że w aucie na wybojach nie będę miał przeskoków, bo pliki mp3 ładowane sa do pamięci, a nie odtwarzane w trybie rzeczywistym, i to powoduje płynność i ciągłość odsłuchu. Dodatkowo mptrójki kopiuje też na telefon i będę słuchał podczas biegania czy jazdy na rowerze. Często dzieci przynoszą też z przedszkola czy szkoły płytki cd z  materiałami audio - piosenki, wierszyki, występy itd. To też warto zgrać do rozsądnego formatu. Więc zaczynamy. Ja używam zewnętrznego napędu DVD na USB, bo nie posiadam już napędu w laptopie, ale to nie ma znaczenia jakiego napędu użyjemy.
  2. Uruchamiamy program CDex i instalujemy płytę CD audio w napędzie DVD. Program powinien automatycznie rozpoznać płytę, ścieżki i wykonawcę i być gotowy do zgrywania. Gdyby tego nie zrobił, patrz rozdział III tego poradnika. Jeśli mamy wykryte dane o albumie, możemy przejść do ustawień formatu wyjściowego. Najpopularniejszy jest oczywiście mp3 i taki powinien być wybrany domyślnie. Jakość najlepiej 320 kbps. Mniej już nie ma sensu w 2020 roku. Zapewni nam to rewelacyjną jakość praktycznie identyczną z oryginalnym nośnikiem. Teoretycznie jest to jakość stratna, czyli kodowanie "wycina" teoretycznie "niesłyszalny" zakres dźwięków przez człowieka i kompresuje do formatu wyjściowego. Jednak w praktyce wszystko powyżej, nawet nie 128 ale 192 kbps jest nie do odróżnienia. Są słynne "audiofilskie" badania, które temu dowodzą, ale to zupełnie inny (choć bardzo ciekawy) temat. Jeśli chcemy uzyskać jakość bezstratną i mieć "czyste sumienie" to użyjmy formatu FLAC. Zapewni on jakość wyjściową 1:1 identyczną z płytą jednak zajmie zdecydowanie o wiele więcej miejsca na dysku! Wybór zależy od potrzeb.
  3. W kolejnym kroku możemy ustawić nazewnictwo danych wyjściowych: Nazwy folderów, podfolderów i najważniejsze - nazwy plików. Domyślne ustawienia wydają się być sensowne. Nazwa pliku to numer i tytuł utworu. A foldery to nazwa Wykonawcy i Albumu. Choć można zmienić aby Nazwa folderu była jedna - Wykonawca i tytuł albumu, a w środku już pliki mp3. Jeśli jesteśmy gotowi i wszystkie ustawienia są zaakceptowane możemy śmiało nacisnąć ikonę Extract to Compressed Audio Files. Oczywiście możemy niczego nie ustawiać, program jest wstępnie skonfigurowany pod mp3 i po jego uruchomieniu możemy od razu rozpocząć zgrywanie.
  4. W folderze wykonawcy powstaną pliki mp3 gotowe do zgrania dalej na płytę CD/ mptrójkę / telefon / kartę sd / pendriva / lub do bezpośredniego odsłuchu z komputera. Polecam świetny odtwarzacz foobar2000, który poradzi sobie nie tylko z praktycznie każdym formatem audio ale jest minimalistyczny, stabilny i lekki. Do pobrania tu: https://www.foobar2000.org/ lub z autoinstalatora ninite, k którym pisałem tu: Automatyczna instalacja programów ze strony ninite Miłego słuchania!

II Instalacja programu CDex

  1. Najnowszą wersje programu CDex pobieramy ze strony https://cdex.mu/ Klikamy na najnowsza wersję i zostaniemy przeniesieni do działu Downloads. Pobieramy najnowszą stabilną wersje lub jest też do wyboru wersja portable (niewymagająca instalacji - uruchomi sie po kliknięciu w plik po pobraniu). 
  2. Instalacja przebiega standardowo jak w innych aplikacjach Windows. Akceptujemy licencje i wybieramy system kodowania znaków Unicode - domyślny i rekomendowany przez instalator.
  3. Podajemy lub zatwierdzamy ścieżkę instalacji, wybieramy komponenty (najlepiej zostawić wszystko domyślnie). Zatwierdzamy stworzenie skrótów w menu i instalator rozpoczyna pracę. 
  4. Wszystko trwa kilkanaście sekund (to mały program).  Na koniec mamy opcję uruchom CDex i możemy to kliknąć. Przy pierwszym uruchomieniu programu dostaniemy błąd sterownika, ale program zamieni go na alternatywny, więc tylko potwierdzamy ok czy Tak, w zależności od języka.

III Jak zmienić domyślny serwer freedb w CDex (baza danych płyt muzycznych) jeśi zdaży się że program automatycznie nie rozpozna wykonawcy płyty, tytułu ani nazw utworów?

  1. Programy zgrywające muzyke audio z płyt powinny bezproblemowo rozpoznać wszelkie informację o danym albumie takie jak: Wykonawca, tytuł płyty, tytuły i kolejność utworów, rok wydania, gatunek muzyczny, a nawet numer katalogowy. Służą do tego serwery z bazą muzyczną. Np. wykorzystywany domyślnie przez CDex freedb. Jednak czasem zdarzy się sytuacja, ze serwer nie rozpozna albumu, a nie chcemy przecież wypełniać wszystkich pól ręcznie (chyba, ze w ostateczności). Można zatem dodać inny, alternatywny serwer do programu jako dodatkowy i w tym przypadku pokażę jak to zrobić.
  2. Serwer, alternatywny, gdyby domyślny freedb nie działał to GnuDb https://www.gnudb.org/ Wpisujemy dane jak na poniższych screnach lub korzystamy z oficjalnego manuala ze strony https://www.gnudb.org/howto.php

W osobnych artykułach niebawem pokażę jak z plików mp3 lub FLAC nagrać płytę CD Audio oraz jak konwertować formaty z FLAC do mp3.

Autor: rc2

 

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.