Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Fotografia nocna, długi czas naświetlania, na statywie

Fotografia przy bardzo niskim poziomie światła, późny wieczór, noc, wymaga długiego czasu naświetlania (otwarcia spustu migawki). Ciężko jest utrzymać wtedy ostre zdjęcie trzymając aparat w ręce. Zwykle zdjęcie wyjdzie nieostre, poruszone.

W takim przypadku musimy wspomóc się dodatkowym sprzętem, a mianowicie statywem. Oczywiście są bardzo wysokiej klasy lustrzanki z super jasnymi obiektywami, które pozwalają skrócić czas zwalniania migawki zdjęcia do minimum, jednak jest to sprzęt bardzo drogi, a i tak nie zawsze się sprawdzi, musimy zwiększać poziom czułości ISO itd. Statyw jest dobrym kompromisem cenowym, jednak ma swoje wady - głównie taką, że trzeba go nosić, latać z nim samolotem itd. Oraz taką, że długie naświetlanie i tak nie nada się do fotografii człowieka, bo zawsze się on poruszy.

  1. Statyw powinien być w miarę solidny, nie najtańszy z marketu, ponieważ będzie reagował na każdy podmuch wiatru, a nawet jeśli zdecydujemy się go dociążyć, to po prostu się połamie. Tu akurat używałem statywu z wyższej półki Manfrotto Xprob 190 z głowicą kulkową 494 RC2 Canon. Aparat to była amatorska lustrzanka Canon EOS 500D
  2. Poniższe dwa zdjęcia prezentują kolejno - zdjęcie z ręki - bez statywu oraz zdjęcie na statywie z długim czasem naświetlania, które zarejestruje poruszające się w tle elementy - jak drzewa pod wpływem wiatru czy nieostrego mimo szczerych chęci "zamarcia" w bezruchu człowieka.
       
  3. Na kolejnych zdjęciach mamy prawie ten sam kard w ujęciu dziennym z ręki, bez statywu, przy dobrym oświetleniu oraz zdjęcie nocne z aparatem na statywie.
       
  4. Na poniższych zdjęciach mamy prawidłowo wykonane ujęcia nocne, długi czas naświetlania oraz użyty statyw.
       
       
  5. Dopiero tak naprawdę przy robieniu zdjęć nocnych można nauczyć się absolutnych podstaw czym jest światło w fotografii.

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.