Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Jak robić zdjęcia jedzenia, kulinarne lustrzanką i smartfonem

Coraz bardziej popularne w ostatnim czasie stały się blogi kulinarne prezentujące zdrowe odżywianie, przepisy, filmiki, sposoby przyrządzania potraw. Wiele z nich cechuje bardzo dobra jakość zdjęć i prezentowanych materiałów, jednak wiele blogów pozostaje w dość kiepskiej jakości multimedialnej.

 I zdjęcia kulinarne wykonywane lustrzanką

 1. Najważniejsze w zdjęciach w ogóle jest światło. nie inaczej jest z fotografią kulinarną. Tylko odpowiednia ekspozycja zapewni nam dobrej jakości zdjęcia z efektem tzw. rozmazanego tła. Aby uzyskać efekt ostrości pierwszego planu musimy mieś sporo światła, tak aby czas migawki był jak najkrótszy, a przesłona F z jak najniższą wartością. Często w domu nie mamy wystarczająco dużo światła, ani super jasnego obiektywu (tylko standardowy f4,5) - możemy wtedy wspomóc się statywem, na którym uzyskamy zadowalające efekty. Pamiętajmy aby statyw miał wysuwane ramię, tak, aby aparat można było ustawiać w poziomie lub pod innymi kątami. W zdjęciach kulinarnych ważna jest również kompozycja samego tematu zdjęcia - jednak jest to już kwestia indywidualna. Aby zdjęcia ze statywu wyszły nie poruszone możemy użyć pilota do aparatu lub samowyzwalacza.
 2. Przykładowe zdjęcia wykonane amatorską lustrzanką Canon EOS500D i świetnym statywem Manfrotto xprob 190 z głowicą kulkową Canon 484rc2 mini
     
     


II Zdjęcia kulinarne wykonywane smartfonem

 1. Zdjęcia kulinarne, które będą miały zadowalający efekt spokojnie możemy wykonać dobrej jakości smartfonem z wbudowanym aparatem. Tu nie będziemy (chyba, że aparat posiada takie funkcje) specjalnie ustawiać przesłony i migawki. Musimy po prostu zbliżyć smartfona i ustawić ostrość na miejsce, które chcemy uzyskać wyraźne. Często smartfony mają już opcję rozmycia tła. Możemy również skorzystać z trybu makro. Pamiętajmy aby nie używać wbudowanej lampy - lepiej zawsze doświetlić zdjęcie z zewnątrz. Smartofem zwykle będziemy wykonywać zdjęcia bezpośrednio z ręki - jednak istnieją mini statywy przeznaczone do telefonów i można się nimi wspomóc. Aby nie poruszyć statywu podczas klikania zdjęcia dobrym pomysłem jest użycie samowyzwalacza.
 2. Poniżej przykładowe zdjęcia z różnych smartfonów ze średniej półki. Motorola moto e5, Motorola X play.
     
     
     

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.