Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Rodzaje aparatów fotograficznych

Aparaty fotograficzne dzielą się na wiele rodzajów ze względu na budowę, przeznaczenie. Aparaty fotograficzne i robienie zdjęć stało się tak popularne, że nie wyobrażamy sobie współczesnego życia bez dokumentowania każdej prawie chwili na zdjęciu. Do tego popularność serwisów społecznościowych , w tym typowych do udostępniania zdjęć stała się główną metoda prezentacji obrazów.

Zastosuję może chronologiczną odwrotność i zacznę od aparatów cyfrowych kończąc na analogowych, które są już dziś używane tylko przez pasjonatów.

APARATY CYFROWE

 1. Absolutnie najpopularniejszym typem aparatu masowego jest kamera wbudowana w telefon komórkowy. Jest używany w kazdej chwili naszego życia przez wszystkich ludzi na planecie do uwieczniania każdego momentu.
 2. Lustrzanka cyfrowa - w tej klasie aparatów mamy też rodzaje amatorskie, półprofesjonalne i profesjonalne. Jednak trzeba zaznaczyć, że ceny lustrzanek bardzo spadły (przynajmniej amatorskich) i każdy, kto chce rozpocząć przygodę z profesjonalną fotografią może sobie na to pozwolić. Lustrzanki charakteryzują się najlepszą jakością zdjęć oraz pełną gamą możliwości konfiguracji w trybie automatycznym.
 3. Kompakt cyfrowy klasy średniej. Używany przez fotografów, kiedy nie ma możliwości wzięcia dużej lustrzanki. Jakościowo zdjęcia dobre jak na kompakt. W tej chwili stosowany coraz mniej. Aparaty kompaktowe zostają wyparte przez bardzo dobre komórki :)
 4. Kompakty klasy niższej - masowy kompakt dla każdego. Absolutnie wyparty przez smartphony.

APARATY ANALOGOWE

 1. Kiedy w latach 80tych dostałem na komunię pierwszy aparat fotograficzny było to rosyjska Smiena (Cmeha, Smena) 8M. W tym aparacie, zresztą jak we wszystkich analogowych, wszystko należało poustawiać ręcznie aby wykonać zdjęcia. Do tego ograniczenie ilości klatek na filmie zwykle około 24 determinowało u fotografa skupienie i myślenie nad każdym kadrem. Tu nie było możliwości powtórki zdjęcia nieudanego. Nie można skasować z karty pamięci. Nie można też cykać zdjęć bez końca i przywieźć 1500 zdjęć z wakacji :)
   
 2. Teraz aparat masowy, kompaktowy analogowy. Jakim wszyscy pstrykali foty na wakacjach i u cioci na imieninach.
 3. Na koniec perła. Zenit. Aparat dla ludzi, którzy zajmowali się fotografią profesjonalnie, lustrzanka analogowa z wymiennymi obiektywami. Klasyk.
   

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.