Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

FHome - Rolety i światło na przycisku pojedynczym

Może zdarzyć się sytuacja, że będzie potrzeba tylko na jednym przycisku pojedynczym zaprogramować sterowanie i roletą (lub kilkoma) w pokoju i oświetleniem. Z pomocą logiki systemu F&Home uda nam się to zrobić. W niedawnym artykule F&home - światło i rolety na przycisku podwójnym napisaliśmy jak podłączyć sterowanie rolet i oświetlenia na przycisku podwójnym.

Tam sprawa jest prosta ponieważ każdy przycisk odpowiada za coś innego (PO długim naciśnięciu lewy - roleta w górę, prawy roleta w dół, a po krótkim sterowanie oświetleniem lewy - obwód 1 i prawy obwód 2). W tym przykładzie zajmiemy się zdecydowanie trudniejszą sytuacją jaką jest sterowanie i roletą i światłem na przycisku pojedynczym.

  1. Przycisk pojedynczy jest podłączony fizycznie do modułu S4Tes AC. Z tego modułu wychodzimy na Czujnik czasu przyciśnięcia 833, który bada podczas trzymania przycisku jaki jest czas zwarcia styków. Na wyjściu 3 od góry w 833 mamy krótki czas przyciśnięcia i tam podłączamy sterownik oświetlenia, który dalej podłączymy na sterownie modułem oświetlenia R1S1 lub R5 (w tym przykładzie podłączony do R5 - strzałka zdalnego podłączenia w innej zakładce). Natomiast na 4 styku od góry w 833 mamy długi czas przyciśnięcia przycisku i tam podłączamy cały logiczny układ sterowania roleta jak na zdjęciu poniżej.
  2. Zasada działania powyższego schematu jest następująca. Osoba przyciska krótko przycisk i włącza się światło. osoba przyciska dłużej przycisk i roleta zjeżdża w dół. Roleta jedzie i teraz jeśli naciśniemy przycisk krótko to znowu światło zadziała, a jeśli długo to zatrzymamy roletę w jakiejś pozycji. Jeśli ponownie naciśniemy przycisk dłużej to roleta dalej będzie jechać w dół aż osiągnie 100 procent przejazdu. Po kolejnym naciśnięciu przycisku roleta rozpocznie ruch w górę, aż osiągnie pozycję 0% czyli otworzy się. 
  3. Podsumowanie: w czasie jazdy rolety można sterować oświetleniem, a każde długie naciśnięcie przycisku zatrzymuje roletę, ale musi ona odbyć cały cykl przejazdu w jedną bądź w drugą stronę. Nie będzie działać tak, że zjedzie nam od 0 do 50% i po dłuższym naciśnięciu zmieni kierunek z powrotem do góry. 

 Elementy systemu inteligentnego budynku możesz kupić tu:

 Inteligentny budynek

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.