Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Podłączenie systemu Windows 10 do domeny

Bardzo często w średnich i dużych firmach mamy zbudowaną siec komputerową z włączonym serwerem domenowym. Kontroler domeny ułatwia masowe zarządzenie komputerami w sieci i nadawanie im uprawnień, ról, ograniczeń kont i wiele innych możliwości.

  1. W Windowsie 10 są dwie możliwości podpięcia się do domeny - nowa z Windowsa 10 i tradycyjna "stara" nazwijmy ją siódemkowa. Nowa ma jedną wadę - nie da się przy tej okazji zmienić nazwy komputera, a ja robię to często za jednym razem, żeby jeden raz restartować komputer, a nie dwa. Poza tym w nowej metodzie ważna jest kolejność - najpierw muszę zmienić nazwę komputera, a potem podłączyć do domeny w innym przypadku, jeśli najpierw podłączę komputer o nazwie X do domeny i za chwile zmienię mu nazwę na Y to domena już go nie rozpozna. Wydawało by się, że system Windows 10 się rozwija, a ja mam ciągłe wrażenie że się cofa, i wszystko, co było dobre i działało to musi zostać skomplikowane lub zepsute z niewyjaśnionych przyczyn. Zajmę sie więc tradycyjna metodą przyłączania komputera do domeny. Przechodzimy do panelu sterowania, System i zabezpieczenia, System. 
  2. W zakładce system widzimy nazwę komputera i grupę roboczą lub domenę. Klikamy Zmień aby przejść do ustawień.  Chcę zmienić nazwę komputera na bardziej przyjazną w sieci i podłączyć ten komputer do domeny. Wpisuję więc nazwę komputera i nazwę domeny. Wyświetli się komunikat o wpisanie potwierdzeń administratora domeny. musimy je znać albo poprosić administratora aby nam je zdalnie wpisał :) PO potwierdzeniu pojawi się komunikat Witamy w domenie. Klikamy ok.
  3. Aby zmiany zostały zatwierdzone muni zostać zrestartowany komputer. Po restarcie powinien mieć już nową nazwę i być w domenie, ale najpierw trzeba się zalogować.
  4. Logowanie do domeny będzie wyglądało trochę inaczej niż na nasze tradycyjne konto lokalne. Zamiast logować się na konto lokalne musimy od administratora uzyskać dane do logowania do serwera domenowego. Samo logowanie wygląda identycznie, podajemy nazwę użytkownika i hasło. Jeśli Windows 10 wykrył domenę to automatycznie pod oknem logowania będzie informacja zaloguj do domeny...Ale jeśli nie rozpoznał domeny to logujemy się jako nazwa użytkownika to nazwa domeny\nazwa użytkownika i poniżej hasło. Po prawidłowym zalogowaniu, to może chwilę potrwać, bo tworzone jest nowe konto na komputerze, które będzie teraz zawierać wszystkie reguły domeny stworzone przez administratora. Po zalogowaniu możemy przejść do zakładki System i widzimy, że nazwa komputera jest zmieniona i jesteśmy w domenie.
  5. Może się okazać że nowo podłączony komputer wpada do ogólnego kontenera i np. nie obowiązują w nim zasady dla grupy użytkowników domenowych. Musimy wtedy taki komputer przenieść do takiej grupy, dla której mamy stworzone reguły. Ale to jest już zadanie administratorów. Samo podłączenie Windowsa 10 do domeny kończy się na punkcie 4.
  6. .

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.