link do strony el12

Jaki Linux na serwer, a jaki na desktop, podział linuxów

Dystrybucji Linuxa jest wiele w zależności od przeznaczenia. nie ma ogólnej zasady jakiego linuksa powinieneś zainstalować. Wszystko zależy od przeznaczenia systemu oraz Twojego stopnia zaawansowania w obsłudze tego bardzo ciekawego systemu.

I Prosty linux na początek

dla osób, które pracowały całe życie na Windowsie i chcą zacząć swoja przygodę z Linuksem istnieją łatwe i przyjazne dystrybucje

 Ubuntu Desktop  Ubuntu jest chyba jedną z najbardziej znanych dystrybucji linuksa na świecie. Jest to praktycznie pierwszy kontakt użytkownika, który chce zrezygnować z Windowsa. I dobrze, bo to solidna dystrybucja zawierająca zainstalowane wszystko, co potrzeba na start.  
 Mint  Linux Mint to z kolei druga po Ubuntu najczęściej wybierana dystrybucja jako lekka i łatwa w obsłudze na początek.  
 Manjaro  Majjaro również dobrze sprawdzi się na początek jako Linux do codziennych zastosowań. Ma bardzo duże repozytorium z oprogramowaniem, jest wspierany i na bieżąco aktualizowany. Manjaro oparty jest na Arch Linuksie i korzysta z managera pakietów AUR.  

II Linux desktopowy produkcyjny do codziennej pracy

Jeśli jesteśmy już użytkownikami bardziej zaawansowanymi i szukamy szybkiego, szeroko konfigurowalnego Linuksa ale nie najłatwiejszego to możemy użyć którejś z poniższych dystrybucji. Może Pear OS mógłby jeszcze wejść do pierwszej grupy Linuksa na początek, ale celowo umieszczam go tu.

 Debian  Debian to bardzo uniwersalny system operacyjny, który zawiera podstawowe pakiety, programy i narzędzia z wielka możliwością rozbudowy. Jest lekki, szybki i stabilny. Nadaje się zarówno na stację roboczą desktopową do codziennego użytku jak i na serwer.  
 Arch Linux  Arch to dystrybucja na pewno dla zaawansowanych i świadomych użytkowników Linuksa. Po przejściu trudności instalacyjnych system odwdzięczy się szybkością i stabilnością działania, a przede wszystkim ciągłymi aktualizacjami. Arch jest aktualizowany i wspierany na bieżąco.  
 Clear Linux  Clear Linux to dość nowy projekt Intela zapowiadany jako najbardziej wydajny system. I po przeprowadzeniu testów trzeba się z tym zgodzić. Clear Linux po prostu zmiata konkurencję szybkością działania.  
 Pear OS  Pear OS to system Linux środowiskiem graficznym przypominającym Appla. Ma dość dużą grupe zwolenników, prezentuje się świetnie i do tego jest wydajny i stabilny.  

III Linux na serwer

Dystrybucje serwerowe, o dużej wydajności i konfigurowalności.

 CentOS  CentOS jest chyba najpopularniejszym opensourcowym rozwiązaniem serwerowym. Najczęściej wybierany przez administratorów przez niezawodność, stabilność i szybkość.  
 Debian  Debian na serwerze zapewni stabilność i szybkość oraz mnogość pakietów do zainstalowania. System instalowany jest w bazowej podstawowej wersji bez zbędnego oprogramowania. Spełni wszystkie funkcje systemu serwerowego.  
 Ubuntu Server  Ubuntu server równiez dobrze sprawdzi się w roli serwerowego systemu operacyjnego. Zaletą jest długie wsparcie producenta oraz wielka pomoc społeczności.  
 Gentoo  Nie da się ukryć, że gentoo to system dla zaawansowanych administratorów. Sama instalacja potrafi sprawiać problemy. Po zainstalowaniu kompilujemy jądro tylko pod nasz sprzęt i te usługi, których używamy. Dzięki temu otrzymujemy system niesamowicie wydajny.  

IV Linux zapewniający anonimowość i bezpieczeństwo.

Dystrybucje zapewniające anonimowość w sieci oraz bezpieczeństwo

 Qubes OS  Qubes to ponoć najbezpieczniejsza dystrybucja bazująca na Fedorze. Wyróżnia ją izolacja i wirtualizacja różnych środowisk systemu. Minusem są duże wymagania systemowe, kóre musza obsłużyć wspomnianą wirtualizację.  
 Tails  Tails jest jedną z najlepiej zabezpieczonych dystrybucji Linuksa. Jest to dystrybucja Live CD wykorzystująca przeglądarke TOR jako domyślna do przeglądania internetu. nie wykorzystuje dysku twardego tylko pamięć RAM, która zostaje automatycznie wyczyszczona po zamknięciu systemu.  

V Linux penetracyjny, hacking

Zaawansowane dystrybucje penetracyjne, nie nadające się w zasadzie jako podstawowy system operacyjny.

 Kali Linux  Zaawansowana dystrybucja Linuksa przeznaczona do testów penetracyjnych, łamania zabezpieczeń i testów bezpieczeństwa.   
 Black Arch  BlackArch to bazowana na Arch linuksie zaawansowana dystrybucja przeznaczona do testów penetracyjnych i audytów bezpieczeństwa.  

VI Dystrybucje podręczne, narzędziowe

Małe dystrybucje narzędziowe, do podręcznych szybkich działań

 Slax   Slax to mała i szybka dystrybucja Live CD bazująca na Slacware. Ma budowę modułową, którą można dostosowywać do swoich potrzeb. Znakomicie sprawdzi się jako szybki Linux bootowalny z pendriva.  

VII Dystrybucje specjalne

Dystrybucje specjalne przeznaczone tylko do określonych funkcji

 VyOS  Specjalistyczna dystrybucja Linuxa pełniąca funkcje routera, firewalla, vpna