Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Okablowanie strukturalne LSA

Okablowanie strukturalne jest sprawą podstawową przy budowie sieci komputerowej. Cięgle najpopularniejsza metodą jest tradycyjna skrętka UTP kat 5e lub 6.

  1. Podstawą okablowanie strukturalnego jest Patchpanel na którym musimy rozszyć kable UTP według standardu B i kolorów jakie umieścił producent w instrukcji. 
  2. W pomieszczeniach kable UTP musimy zakończyć gniazdami obojętnie jakiego producenta w których umieszczone są moduły LSA. Jest teraz dostępnych wiele innych standardów zakończenia kabla UTP w gniazdach, występują tez samozaciskowe i nie trzeba wtedy używać noża LSA.
  3. O ile gniazdka są dość łatwe do zaprasowania, bo mamy tak naprawdę tylko dwa moduły obok siebie to zabawa zaczyna się przy dużych Patchpanelach 24 lub 48 portowych, gdzie ilość kabli jest duża i lubi się wszystko plątać. Są różne metody prasowania kabla w patchpanelach - jedni układają najpierw kolory i dopiero zaciskają nożem, inni zaciskają kolor po kolorze - i ta druga metoda wydaje się być lepsza ponieważ zawsze część kabli już się trzyma. sam patchpanel musimy mieć w stabilnym miejscu ponieważ przyciśniecie nożem SA wymaga dużo siły. Jeśli mamy dłuższe kable to możemy go sobie prasować na podłodze, jeśli krótsze to odwracamy plecami i przykręcamy do szafy, a później po zaprasowaniu odwracamy z powrotem. Same kable UTP dobrze jest połapać opaskami kablowymi do patchpanela aby się nie powyrywały przy późniejszym montażu do szafy i aby były mocniej przytwierdzone przy użytkowaniu szafy.
  4. Gotowy zaciśnięty patchpanel podłączamy Patchcordami do urządzeń aktywnych czyli do Switcha, a ten o Routera. Na końcu sprawdzamy czy w każdym gnieździe jest internet - lub wcześniej na poziomie okablowania sprawdzamy poro po porcie miernikiem. W razie konieczności poprawiamy zaciski, jednak lepiej poświęcić sporo uwagi i od początku robić dokładnie, ponieważ każde ściągnięcie patchpanela który mamy już zaprasowany i poprawianie błędów to dodatkowa szansa na zepsucie tego co już udało się zrobić.
  5. Warto również opisać szafkę z okablowaniem i na patchpanelu i na gniazdach, obojętnie w jakiej formie, ważne obyśmy za jakiś czas wiedzieli co jest gdzie podłączone. opisanie szafy na pewno ułatwi późniejsze szybkie podłączanie nowych użytkowników oraz w razie potrzeby wyszukiwanie awarii, których oby nie było.

 Wszystkie produkty z artykułu możesz kupić tu:

 Okablowanie strukturalne  Gniazda komputerowe

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.