Nie wiesz jaki hosting wybrać? Polecamy dhosting!

link do strony el12

Backup maszyn wirtualnych Hyper-V na dysku zewnętrznym Qnap

Backup infrastruktury IT możemy podzielić na kilka działów: backup maszyn fizycznych, wirtualnych, backup baz danych, backup aplikacji, strony www i innych systemów.

 Backup maszyn wirtualnych oraz serwerów fizycznych możemy podzielić na kilka etapów.

I Zakup serwera plików typu qnap, instalacja fizyczna w nim dysków twardych, podłączenie upsa

  1. Warto kupić taki dysk NAS, który będzie w stanie obsłużyć co najmniej kilka dysków twardych i utworzyć macierz RAID 5. W naszym przykładzie posłużę się QNAP TS-832X oraz APC Smart UPS 750.
  2. Dobrym pomysłem jest też podłączenie dysku NAS do dobrego UPSa, który zapewni stabilne zasilanie całości oraz są modele, które współpracują np. z QNAP i potrafią przy zaniku zasilania automatycznie zamknąć, wyłączyć dysk NAS bez nagłego odcięcia zasilania i utraty danych.

II Konfiguracja systemu plików i macierzy na Qnapie - opisana w artykule Tworzenie systemu plików i macierzy na dysku NAS QNAP

III Nadanie uprawnień dla maszyn, z których będziemy backupować dla folderu docelowego - opisane w artykule Uprawnienia na dysku NAS QNAP - użytkownicy komputery foldery

IV Właściwy ekxport maszyn wirtualnych z Hyper-V do określonego folderu

  1. Przechodzimy do Hyper-v Managera do podglądy naszych maszyn wirtualnych. Wybieramy nasza maszynę, która chcemy wyeksportować klikając na niej prawym przyciskiem myszy lub przechodząc do zakładki Export... w prawym menu. Ważne: aby wyeksportować wirtualną maszynę nie musimy jej wyłączać - eksport zrobi się na pracującej maszynie.
  2. Wybieramy lokalizacje plików exportu. W naszym przypadku jest to przygotowany wcześniej dysk NAS QNAP i stworzony folder maszyny do którego nadaliśmy uprawnienia dla komputera, z którego będą się eksportować maszyny. Wybór zatwierdzamy Select folder.
  3. Wracamy do okienka lokalizacji exportu i klikamy Export. Cały proces rozpocznie się niezwłocznie i może potrwać dość długo w zależności od takich czynników jak: wielkość maszyny, transfer sieci oraz zastosowane dyski twarde w macierzy.
  4. Kiedy proces się zakończy na 100% możemy przejść do folderu głównego maszyny aby sprawdzić że powstał tam podfolder z nazwą naszej wyeksportowanej maszyny, a w nim kolejne podfoldery z plikami eksportu. To w zasadzie tyle, jest to proces łatwy, w miarę szybki i pewny, a przywrócenie maszyny czyli import jest również banalnie proste.
  5. W jednym z najbliższych artykułów omówię harmonogram automatycznego eksportu, tak, aby nie trzeba było tego robić ręcznie.

V Wykonanie również backupów maszyn fizycznych - w osobnym artykule


 

Możesz nas wesprzeć na zrzutka.pl

Instrukcja jak przekazać wsparcie.